dimokratis

Την περασμένη Δευτέρα, το Ψηφιακό Μουσείο στα Χύδηρα δέχθηκε την επίσκεψη της ομάδας υψηλόβαθμων στελεχών εκπαίδευσης που φιλοξενείται στο νησί μας από τη Γερμανία, την Ισπανία και τη Βουλγαρία στο πλαίσιο συνεργασίας σχολικών συμβούλων.

Την ομάδα των εκπαιδευτικών συνόδευε ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής και Ανώτερος Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Β. Αιγαίου, Δρ. Τιμολέων Θεοφανέλλης.

Αρχικά οι επισκέπτες ενημερώθηκαν για την πλούσια καλλιτεχνική πορεία του ζωγράφου Γ. Ιακωβίδη.

Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν τα χαρακτηριστικά της δημιουργίας του Ψηφιακού Μουσείου που συντελούν στην πρωτοτυπία αλλά και στη μοναδικότητα του εγχειρήματος.

Τέλος, έγινε αναφορά στα εκπαιδευτικά προγράμματα που πραγματοποιούνται στο χώρο του μουσείου κατά τη διάρκεια των σχολικών επισκέψεων, πραγματώνοντας με τη δράση του αυτή το ρόλο ενός σύγχρονου φορέα εκπαίδευσης.

Η επίσκεψη των μελών της αποστολής που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος θα συμβάλει στην προβολή της ιδιαίτερης πατρίδας μας στις χώρες προέλευσής τους κάνοντας ευρύτερα γνωστή την προσπάθεια που έχει ξεκινήσει εδώ και ένα περίπου χρόνο.

Βρειτε μασ

Ψηφιακό Μουσείο Γεώργιος Ιακωβίδης